current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:

Certyfikacja w branży spożywczej

Janusz Grabka, Prezes Zarządu TÜV Rheinland Polska został poproszony o krótkie podsumowanie dla portalu spożywczego.

W jakich sektorach rynku spożywczego w Polsce zapewnienie bezpieczeństwa żywności wydaje się być największym problemem? Czy jest to jedynie produkcja tzw. wrażliwa, czyli mięso, ryby, mleko?

Rzeczywiście można się domyślać, że przetwórstwo takich wrażliwych i trudnych produktów jakimi są mięso, ryby, mleko, na które czyha cała masa zagrożeń, powinno być najtrudniejsze pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa. I z pewnością tak jest. Jednak dane zawarte w raporcie o powiadomieniach w systemie RASFF w 2016 roku potwierdzają to założenie tylko częściowo. Często powiadomienia o ryzyku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia konsumenta dotyczyły właśnie wymienionych produktów, ale nie one znajdują się na szczycie listy najczęściej zgłaszanych do RASFF. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło bowiem owoców i warzyw oraz orzechów i nasion, natomiast pod względem kategorii zagrożeń najczęściej wymieniane były mikroorganizmy patogenne, mykotoksyny i pozostałości pestycydów.

Na podstawie obserwacji branży spożywczej, w trakcie prowadzonych przez naszą jednostkę audytów, mogę wysnuć wniosek, że sektor wspomnianych produktów wrażliwych, od dawna jest bardzo skupiony na działaniach zapewniających bezpieczeństwo żywności. Te działania to m.in. inwestowanie w infrastrukturę, rozwój produktu, podnoszenie świadomości personelu, stąd też uzyskiwany standard zapewnienia bezpieczeństwa jest wysoki. Bywa jednak trudny do utrzymania, stąd pojawianie się ostrzeżeń.

Które podsektory branży spożywczej (firmy o jakiej specjalizacji) są najbardziej zainteresowane certyfikacją? Z czego to wynika? Czy można przewidywać, że to zainteresowanie w najbliższym czasie będzie rosło?

Certyfikacja w branży spożywczej cieszy się dużym zainteresowaniem. Spełnienie wymagań standardów warunkuje możliwość wejścia do łańcucha dostaw np. sieci handlowych, koncernów spożywczych, czy innych partnerów biznesowych, którzy uzależniają współpracę od posiadania przez dostawcę ważnych certyfikatów. W związku z tym najwięcej certyfikacji prowadzonych jest w firmach będących dostawcami produktów do sieci handlowych, ale trudno jest obecnie oszacować, w której specjalizacji certyfikacja cieszy się największym zainteresowaniem. Przedsiębiorstwa przetwórcze wymagają certyfikatów od swoich dostawców surowców, materiałów pomocniczych, opakowań, firm logistycznych. Stąd rozwój certyfikacji następuje w branży rolniczej, w sektorze paszowym oraz opakowań i materiałów opakowaniowych, a także w branży logistycznej. Można by pokusić się o stwierdzenie, że certyfikacja jest „wszechobecna”. W tym roku zauważalny jest nacisk sieci handlowych na posiadanie certyfikatu GLOBALG.A.P. przez dostawców owoców i warzyw, co przełożyło się na wiele nowych wniosków o certyfikację w tym zakresie.

Coraz więcej firm spożywczych decyduje się na produkcję żywności specyficznej, np. dedykowanej alergikom (bez laktozy czy glutenu). Jakie niesie to konsekwencje w kwestii znakowania, zarządzania jakością, systemów certyfikacji?

Specjalna żywność przeznaczona dla alergików to odpowiedź przemysłu spożywczego na rosnący problem nietolerancji pokarmowych. Producenci podjęli się produkcji żywności nie zawierającej alergenów. Taka specyficzna żywność może być przez nich wyróżniana specjalnymi symbolami lub oznaczeniami ułatwiającymi identyfikację specyficznych produktów, np. znak przekreślonego kłosa dla żywności bezglutenowej, oznaczenie „lactose free” dla produktów bez laktozy itp. W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby przedsiębiorstwo miało pewność, że skład produktu i proces produkcyjny są zgodne z tym oświadczeniem i zostały całkowicie zwalidowane. Procesy produkcyjne w takich zakładach wymagają skrupulatności i wysokiej świadomości pracowników. Błędne informacje na etykiecie w tym przypadku niosą realne zagrożenie dla zdrowia alergicznego konsumenta.

Standardy FSSC 22000 , BRC i IFS wprost wymagają od zakładów produkcyjnych zarządzania alergenami i definiują konkretne wymagania w tym zakresie. Dotyczą one zarówno produktów konwencjonalnych, jak i żywności specyficznej.

Janusz Grabka - Prezes Zarządu TÜV Rheinland Polska

Usługi powiązane

Certyfikacja zarządzania jakością dla przemysłu spożywczego, certyfikacja ISO 22000

Certyfikacja zarządzania jakością dla przemysłu spożywczego, certyfikacja ISO 22000

Zapewnienie jakości bez luk – od producenta do konsumenta.

Więcej

Certyfikacja GLOBALG.A.P. | TÜV Rheinland

Certyfikacja GLOBALG.A.P. | TÜV Rheinland

Wytyczne dobrych praktyk rolniczych GlobalG.A.P. i GRASP

Więcej

Analiza i certyfikacja HACCP dla producentów żywności

Analiza i certyfikacja HACCP dla producentów żywności

Higieniczne bezpieczeństwo dla żywności i konsumentów.

Więcej

BRC Global Standard

BRC GS for Food Safety – TÜV Rheinland

Wejdź na brytyjskie rynki z certyfikatem bezpieczeństwa żywności zgodnie z normą BRC Global Standard.

Więcej

Bezpieczeństwo żywności zgodnie z FSSC 22000

Bezpieczeństwo żywności z certyfikatem FSSC 22000

Zwiększ bezpieczeństwo żywności dzięki certyfikacji FSSC 22000.

Więcej

Sprawdź ofertę szkoleń

System zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000

Czytaj więcej

Standard BRC Food

Czytaj więcej

Standard IFS Food

Czytaj więcej
Masz pytania do eksperta TÜV Rheinland?

Masz pytania do eksperta TÜV Rheinland?