Certyfikacja GLOBALG.A.P. i GRASP
GLOBALG.A.P. jest dobrowolnym standardem międzynarodowym, w skład którego wchodzą m.in.:
- Zintegrowane Zapewnienie Bezpieczeństwa i Jakości w Gospodarstwie (ang. GLOBALG.A.P. IFA)
- Ocena ryzyka dotycząca praktyk społecznych (ang. GRASP)
- GLOBALG.A.P. Łańcuch Dostaw (ang. GLOBALG.A.P. CoC)
Standard GLOBALG.A.P. IFA jest zbiorem wymagań skierowanych do rolniczej produkcji pierwotnej. Stanowi podstawę do certyfikacji w celu rzetelnego zapewnienia spełnienia wymagań przedstawionych w standardzie.
Wdrożenie standardu GLOBALG.A.P. IFA jest zapewnieniem dla konsumentów oraz partnerów handlowych o sposobie prowadzenia upraw, który zakłada minimalizowanie szkodliwego oddziaływania zabiegów rolniczych na środowisko, zmniejszenie zużycia środków chemicznych oraz gwarantem odpowiedzialnego podejścia i podejmowania działań w celu zapewniania bezpieczeństwa pracowników oraz bezpieczeństwa żywności. Proces certyfikacji został szczegółowo opisany w Programie Certyfikacji GLOBALG.A.P. IFA dostępnym TUTAJ.
Usługa certyfikacji GLOBALG.A.P. IFA skierowana jest do:
- producentów (zarówno indywidualnych, jak i zrzeszonych w grupach producenckich) świeżych owoców i warzyw,
- producentów produktów przeznaczonych do dalszego przetwórstwa,
- producentów roślinnego materiału rozmnożeniowego,
- producentów kwiatów i roślin ozdobnych.
Producenci korzystający z certyfikacji GLOBALG.A.P. IFA mogą dobrowolnie skorzystać z oceny GRASP, która odnosi się bezpośrednio do sposobu zapewniania bezpieczeństwa pracowników i poszanowania ich praw. Zaświadczenie GRASP jest potwierdzeniem dobrych praktyk zatrudniania pracowników w gospodarstwie. Proces weryfikacji wymagań standardu GRASP został szczegółowo opisany w dokumencie „GLOBALG.A.P. Ocena ryzyka dotycząca praktyk społecznych (GRASP) – Przepisy Ogólne” dostępnym na stronie www.globalgap.org.
Ponadto producent może skorzystać z certyfikacji GLOBALG.A.P Chain of Custody (Łańcuch Dostaw). Umożliwia ona potwierdzenie identyfikowalności produktu od momentu odbioru od producenta aż do sprzedawcy detalicznego. Standard GLOBALG.A.P. CoC określa wymogi dotyczące obsługi produktów certyfikowanych i właściwej segregacji produktów certyfikowanych i niecertyfikowanych w jednostkach przetwarzania.
Certyfikacja GLOBALG.A.P. CoC skierowana jest do:
- firm pakujących,
- hurtowni,
- dystrybutorów,
- innych pośredników w łańcuchu dostaw,
- sprzedawców detalicznych handlujących produktami certyfikowanymi w ramach standardu GLOBALG.A.P. IFA.
Dokumenty dotyczące certyfikacji GLOBALG.A.P. CoC dostępne są TUTAJ.
Główne korzyści wynikające z certyfikacji GLOBALG.A.P.
- Zapewnienie wytwarzania produktu bezpiecznego i identyfikowalnego
- Ułatwienie nawiązywania kontaktów handlowych i możliwość poszerzenia rynku zbytu
- Wzrost konkurencyjności produktów
- Możliwość zwiększenia poziomu sprzedaży produktów certyfikowanych
- Wzrost wydajności produkcji, co wynika z optymalizacji procesów produkcji
- Zwiększenie możliwości wejścia na rynek zagraniczny
Etapy procesu certyfikacji GLOBALG.A.P.
- Nawiązanie kontaktu poprzez przesłanie do jednostki certyfikującej formularza rejestracyjnego (formularze rejestracyjne dostępne TUTAJ ). W przypadku grup producenckich konieczne jest uzupełnienie Listy producentów dostępnej TUTAJ.
- Podpisanie umowy z TÜV Rheinland na przeprowadzenie procesu certyfikacji.
- W przypadku klientów, którzy korzystają z certyfikacji GLOBALG.A.P. po raz pierwszy, jednostka nadaje indywidualny numer GGN umożliwiający identyfikację klienta oraz uzyskanie późniejszych informacji o certyfikacji.
- Zaplanowanie i przeprowadzenie oceny na miejscu w gospodarstwie i siedzibie grupy producenckiej. Pierwsza certyfikacja produktu musi odbyć się w okresie jego zbioru.
- Przesłanie przez TÜV Rheinland ostatecznego raportu z inspekcji do klienta. W przypadku stwierdzenia niezgodności należy w ciągu 28 dni od zakończenia inspekcji/audytu dostarczyć do jednostki certyfikującej dowody podjęcia działań korygujących.
- Podjęcie decyzji certyfikacyjnej ma miejsce maksymalnie w ciągu 28 dni od zakończenia inspekcji/audytu lub dostarczenia dowodów podjęcia działań korygujących. Certyfikat ważny jest przez rok od daty podjęcia decyzji certyfikacyjnej.
- W trakcie trwania ważności certyfikatu możliwe są inspekcje/audyty niezapowiedziane.
- W celu odnowienia ważności certyfikatu należy przesłać do jednostki certyfikującej aktualny formularz rejestracyjny i listę producentów (jeśli dotyczy). Po spełnieniu wymienionych warunków możliwe jest ponowne przeprowadzenie procesu certyfikacji. Zaleca się, aby dokumenty zostały dostarczone minimum 2 miesiące przed końcem ważności certyfikatu.
TÜV Rheinland zajmuje się certyfikacją GLOBALG.A.P. od 2005 roku. Klientom podejmującym współpracę z naszą firmą zapewniamy wsparcie doświadczonych ekspertów, dbałość o wzajemne relacje, optymalne terminy realizacji usług oraz rzetelne i szczegółowe raporty wynikające z procesu certyfikacji.
Nasze inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju
Firmy, instytucje, władze publiczne i każdy z nas może odegrać pozytywną rolę w kształtowaniu drogi do przyszłości. Zapewniamy kompleksowe wsparcie, aby zapewnić bezpieczną, zrównoważoną i efektywną działalność przez wiele lat.
Dokumenty do pobrania Programy/warunki certyfikacji, Ogólne Warunki Transakcyjne, regulaminy |
---|