current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:

Audyty etyczne i socjalne przepustką do współpracy z dużymi klientami

Rozmowa na temat audytu socjalnego w przedsiębiorstwie wynika często z potrzeb działu handlowego. Zdarza się, że dyrektor sprzedaży idzie do pełnomocnika ds. systemu zarządzania i pyta: „czy my mamy taki audyt”?

„Taki, to znaczy, jaki?”, mógłby odpowiedzieć pełnomocnik ds. systemu zarządzania, który o audytach i standardach wie wszystko, a w analizach otoczenia organizacji, wymagań normatywnych i wymagań klienta zdiagnozował konieczność przeprowadzenia analizy dotyczącej ryzyk dla praw człowieka.

Taka konieczność wypływa także z „Wytycznych dotyczących biznesu i praw człowieka: wdrażanie dokumentu ramowego Organizacji Narodów Zjednoczonych „Chronić, szanować i naprawiać”. Zgodnie z wytycznymi, przedsiębiorstwa powinny dokładać należytej staranności, aby unikać naruszania praw przysługujących innym oraz podejmować działania, jeśli okaże się, że w jakiś sposób sami je naruszyli.

Od tego punktu rozmowa dyrektora i pełnomocnika może przybrać różne warianty, w zależności od tego, czego wymaga klient. Czasami przed rozpoczęciem współpracy, a czasami po wielu zrealizowanych zamówieniach, klient decyduje się na sformułowanie dodatkowego wymagania z zakresu praw człowieka. Może to być spowodowane zmianą oceny ryzyka w odniesieniu do sytuacji politycznej lub demograficznej w kraju. Inną przyczyną może być zmiana prawa, taka jak np. wprowadzenie przez rząd Wielkiej Brytanii tzw. Modern Slavery Act, który wymaga od lokalnych przedsiębiorców prowadzenia polityk pozwalających na zapobieganie handlowi ludźmi i współczesnym formom niewolnictwa w ich łańcuchach dostaw.

Na rynku funkcjonuje co najmniej kilka modeli nadzorowania zgodności z wytycznymi dot. praw człowieka. Opierają się one na wykorzystaniu zarówno audytów dostawców, jak i audytów certyfikujących, a także różnorakich metod raportowania postępów we wdrażaniu wytycznych oraz minimalizowania ryzyk. Poniżej zestawienie narzędzi wykorzystywanych do realizacji polityk odpowiedzialnych dostaw:

Narzędzie Właściciel WWW
1Kodeks postępowania amfori BSCI wraz z audytem dostawcyAmforiwww.amfori.org
System monitorowania łańcuchów dostaw pod względem ryzyk
dla przestrzegania praw człowieka. Audyty przeprowadza się wyłącznie dla dostawców członków inicjatywy amfori (kupcy), dostawcy (producenci) nie mogą zlecić przeprowadzania audytu samodzielnie.
2Metodyka audytu socjalnego SMETASEDEXwww.sedexglobal.com
System monitorowania łańcuchów dostaw pod względem ryzyk
dla przestrzegania praw człowieka. Audyty mogą być zlecone zarówno przez dostawców (producentów), jak i kupujących.
3Standard SA8000Social Accountability Internationalwww.sa-intl.orgStandard odpowiedzialności społecznej, odnoszący się do standardów pracy. Audyt trzeciej strony może być zlecony bezpośrednio przez dostawcę (producenta).
4Standard ICS wraz audytem socjalnym ICSInitaitve for Compliance and Sustainbailityics-asso.org
System monitorowania łańcuchów dostaw pod względem ryzyk
dla przestrzegania praw człowieka. Audyty przeprowadza się wyłącznie dla dostawców członków inicjatywy ICS (kupcy), dostawcy (producenci) nie mogą zlecić przeprowadzania audytu samodzielnie.
5Kodeksy postępowania dla dostawcówWłaściciel marki/przedsiębiorstwoNie dot.
Monitorowanie zgodności z prawami człowieka, może mieć
miejsce w ramach audytów na podstawie metodyki opracowanej przez właściciela kodeksu, samodzielnie lub we współpracy
z wyspecjalizowaną firmą audytorską.

O szczegółach metod prowadzenia audytów socjalnych oraz sposobach przygotowania się do nich dowiedzą się Państwo więcej z publikacji, których jesteśmy współautorami: „Standardy etyczne i socjalne przepustką dla małych i średnich przedsiębiorstw do współpracy z dużymi klientami” oraz „Foresight CSR - wyzwania w łańcuchu dostaw” - oba dokumenty do pobrania ze strony https://bit.ly/2kdHWXk

An embedded media content from YouTube has been blocked. When loading or playing, a connection to the provider's servers is established and cookies are set. For more information, please see our privacy policy and cookie information.

Load

Powiązane usługi

SA8000

Eksperci TÜV Rheinland potwierdzają zaangażowania w przestrzeganie praw człowieka w pracy.

Potwierdź i zwiększ swoją należytą staranność w zakresie praw człowieka.

Więcej

Ocena dostawcy za pomocą audytów amfori BSCI

Ocena dostawcy zgodnie z Kodeksem postępowania amfori BSCI

Przewaga nad konkurencją dzięki ocenie dostawcy zgodnie z Kodeksem postępowania amfori BSCI.

Więcej

Smeta - audyt etyczny

Smeta - audyt etyczny

Zobowiązanie do przestrzegania dobrowolnych standardów społecznych dla zapewnienia sprawiedliwych warunków pracy - SMETA.

Więcej
Autor: Danuta Kędzierska - Kierownik Produktu TÜV Rheinland Polska.

Sprawdź ofertę szkoleń

System zarządzania jakością ISO 9001

Czytaj więcej

System zarządzania środowiskowego 14001

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy ISO 45001

Czytaj więcej
Masz pytania do eksperta TÜV Rheinland?

Masz pytania do eksperta TÜV Rheinland?