current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:

Pytania i odpowiedzi

Pokaż wszystkie odpowiedzi Ukryj wszystkie odpowiedzi

Ile trwa proces badań laboratoryjnych

Czas niezbędny do przeprowadzenia badań laboratoryjnych wyrobu zależny jest od kilku kluczowych czynników takich jak przeznaczenie wyrobu, stopień rozbudowanych funkcji i podzespołów a także ilość oraz czas testów ściśle określonych w normach przedmiotowych.

Czy są Państwo w stanie określić termin zakończenia badań laboratoryjnych?

Oczywiście – tak.

Już na etapie analizy zapytania, weryfikowane są wszystkie aspekty mające wpływ na czas badań, zarówno te kwestie które mogą je wydłużyć jak i przyspieszyć. Przedstawiona przez nas oferta zawiera m.in. konkretny (maksymalny, nieprzekraczalny) czas otrzymania raportu z badań.

Czy zakończenie badań laboratoryjnych można przyspieszyć?

Niestety nie ma takiej możliwości.

Normy przedmiotowe bardzo często określają bardzo precyzyjnie ilość powtórzeń poszczególnych testów, np. wraz z max ilością cykli w określonym czasie a także niezbędnymi przerwami – aby nie doszło do niepożądanego zmęczenia wyrobu, czego skutkiem mogłoby być uszkodzenie wyrobu w trakcie badań.

Czy pewnych, oczywistych badań nie można ominąć w ocenie wyrobu?

Oczywiście niema takiej możliwości.

Pełne potwierdzenie zgodności wyrobu, może zostać potwierdzone tylko i wyłącznie po spełnieniu przez nie pełnego zakresu określonej/określonych norm przedmiotowych. Akredytowane laboratorium funkcjonujące zgodnie z wymaganiami normy EN ISO 17025; ale również każde inne niema takiej możliwości by potwierdzić cokolwiek bez wykonania wcześniejszych testów. Proszę pamiętać że pod każdym z raportów podpisuje się grono ekspertów którzy własnym podpisem poświadczają zawarte w nim dane.

Czy istnieje możliwość przeprowadzenia badań w niepełnym, a tylko częściowym określonym zakresie wymagań?

Oczywiście jak najbardziej jest to możliwe i często wykonywane.

Producenci, konstruktorzy często na etapie projektowania i wdrażania nowego wyrobu do produkcji, pragną zweryfikować wybrane, kluczowe w danym momencie i newralgiczne z Ich punktu widzenia kwestie bezpieczeństwa wyrobu. Są to np. tylko i wyłącznie kwestie wytrzymałości, bądź tylko geometrii związanej np. z odległościami bezpieczeństwa czy zakleszczeniami, bądź np. samej stateczności wyrobu.

Wówczas raport z badań odnosi się do konkretnego wyrobu, konkretnej normy ale wyłącznie odpowiadających im konkretnym punktom charakterystycznych wymagań.

Czy prowadzą Państwo badania wyrobów w szerszym zakresie, niż wyłącznie wymagania norm europejskich?

Tak jak najbardziej.

Z uwagi na możliwości i kompetencje posiadane przez ekspertów pracujących w laboratoriach Grupy TUV Rheinland na całym świecie, posiadamy możliwość tworzenia wewnętrznych podstaw badawczych dla wyrobów nie objętych dotychczas wymaganiami norm przedmiotowych.

Prowadzimy również bardzo dużo badań FFU (Fitness For Use) czyli badań ukierunkowanych pod ocenę własności użytkowych wyrobów z którymi mamy kontakt na co dzień.

Jesteśmy także elastyczni i otwarci na inne i często niecodzienne zapytania i potrzeby naszych Klientów. Prowadzimy czasem dziwne i nietuzinkowe testy, których Producenci chcieliby dokonać nie mając własnego zaplecza badawczego.

Czy uznają Państwo badania wykonane w naszym przyzakładowym laboratorium?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie.

Akredytowane Laboratorium musi posiadać i zapewniać własne zaplecze badawcze, nadzorowany sprzęt badawczy oraz niejednokrotnie bardzo ściśle określone warunki klimatyczne. Oczywiście są obszary działalności, których też z uwagi na specyfikę wyrobu czy wymagania określone w normie nie sposób jest wykonać w siedzibie laboratoriom i wykonywane są w terenie, tudzież u Klienta.

Nie mniej jednak każde symptomy i informacje o prowadzonych w ramach własnych prób i działań testy, są dla nas pozytywnym sygnałem, który bardzo szanujemy.

Czy możemy uczestniczyć w badaniach laboratoryjnych?

Po wcześniejszych ustaleniach, oczywiście istnieje taka możliwość. Tu podczas podejmowania decyzji oraz ustaleniu szczegółów branych jest kilka ważnych aspektów takich jak: termin oraz czas badań , bezpieczeństwo informacji oraz poufność danych (w obliczu innych równolegle prowadzonych w laboratorium testów), a także kwestie BHP.

Kiedy i w jaki sposób otrzymam od Państwa szczegóły dotyczące zlecenia?

Przedstawiona przez nas oferta będzie odpowiedzią na Państwa zapytanie i obejmować będzie m.in. szczegółowe informacje dotyczące ilości próbek/typów wyrobów, czasu badań, całkowitego kosztu a także miejsca dostarczenia próbek. Załącznik do oferty stanowić będzie druk zlecenia.

Oferta jest ważna miesiąc, w tym czasie powinno nastąpić podpisanie zlecenia wraz z dostarczeniem wyrobu.

Kiedy i w jaki sposób otrzymam wyniki?

Wyniki z testów ujęte zostaną w raporcie z badań, a następnie przesłane droga elektroniczną na podany adres email.

Termin ujęty w ofercie jest maksymalną datą zakończenia badań/wystawienia raportu.

Czy jest możliwość otrzymania wydrukowanego raportu z badań

Tak oczywiście, zapis ten znajduje się również w ofercie.

Z kim mogę kontaktować się w czasie trwania badań?

Przez cały czas trwania realizacji zlecenia, mogą się Państwo z nami kontaktować. W przesłanej ofercie z badań zawsze znajdują się bezpośrednie dane kontaktowe pracownika naszego oddziału.

Czy mogę liczyć na wcześniejsze częściowe wyniki z badań?

Nasi eksperci prowadzący na co dzień badania w naszym laboratorium są oczywiście do Państwa dyspozycji. Nie mam tu na myśli faktu iż dyżurują przy telefonach by na bieżąco prowadzić rozmowy z Klientami, nie mniej jednak w przypadku potrzeby uzyskania pewnych kluczowych wyników, kluczowych testów, newralgicznych momentów dotyczących Państwa wyrobu – oczywiście ten kontakt jest (np. poprzez wstępne zdjęcia z badań, czy też wartości konkretnych pomiarów). Tu musimy wyważyć ilość czasu który potrzebują eksperci na prowadzenie weryfikacji wyrobów w laboratorium, w stosunku do czasu konsultacji.

Co z próbką po zakończeniu badań?

Po zakończeniu procesu badań, próbka czeka na Państwa odbiór. Może to być odbiór własny, odbiór kurierem – wszystko po wcześniejszym ustaleniu z nami abyśmy mieli szanse przygotować próbkę do drogi.

Jeśli próbka nie zostanie odebrana w okresie 30 dni, zgodnie z zapisami w ofercie, zostaje uznana za bezwartościową i usunięta z laboratorium; niestety nasze moce magazynowe stają się coraz bardziej ograniczone.

Jak długo ważny jest raport z badań i jakie niesie dane?

Raport z badań podpisywany jest przez ekspertów laboratorium oraz osobę autoryzującą „podpisem elektronicznym”.

Raport badań nie posiada swojej daty ważności. Zgodnie z wymaganiami normy EN ISO 17025 warunkującej funkcjonowanie laboratorium akredytowanego; w raporcie znajduje się informacja iż odnosi się on wyłącznie do próbki badanej a nie świadczy o produkcji seryjnej niniejszego wyrobu.

Stąd też aby mówić i móc w 100% potwierdzić iż produkt jest bezpieczny a zarazem jego produkcja jest kontrolowana tzn. że zapewniona została też powtarzalność produkcji, należy przystąpić do kolejnego kroku czyli Procesu Certyfikacji Wyrobu. (i tu podlinkowałbym do FAQ JCW)

Co dokładnie zawiera raport z badań?

Raport z badań to kilkunasto- a czasem i kilkudziesięciu stronicowy dokument.

Poza szczegółowymi danymi Producenta, pełną szczegółową identyfikacją przedmiotu oceny, listą użytego sprzętu kontrolno-pomiarowego oraz wszystkimi poszczególnymi szczegółowo opisanymi wymagania i naszymi spostrzeżeniami; na końcu znajduje się bogata dokumentacja fotograficzna obrazująca sam wyrób, szczegóły konstrukcyjne, jak i kluczowe testy.

Czy możliwe jest otrzymanie osobnych zdjęć bądź filmu z badań?

W raporcie z badań umieszczamy zazwyczaj kilkanaście/kilkadziesiąt fotografii, nie mniej jednak istnieje możliwość aby wybrane zdjęcia udostępnić Państwu w formie pliku standardowej jakości.

O ile cały proces badawczy nie jest filmowany, to istnieje możliwość by pewne kluczowe ujęcia, być może z punktu widzenia marketingowego dla Państwa, nagrać i oczywiście udostępnić.

Co w przypadku uzyskania negatywnego wyniku w trakcie testów?

Generalne można by powiedzieć że raport z badań będzie miał wynik negatywny „FAIL”; nie mniej jednak nie tak to zawsze wygląda i zależy…

  • jeśli niezgodność dotyczy tylko dokumentacji tj. błędów bądź braków w instrukcji, oznakowaniu, ostrzeżeniach; to oczywiście po wcześniejszym kontakcie z Zleceniodawcą, wyjaśniamy i w określonym czasie czekamy na przesłanie korekt
  • jeśli niezgodność dotyczy konstrukcji, to w zależności od stopnia skomplikowania, możliwości szybkiej reakcji producenta, czy też ewentualnego wpływu na pozostałe testy – jesteśmy na bieżąco i w stanie szybko zareagować i skonsultować to z Producentem
  • jeśli niezgodność jest na tyle duża iż do jej wyeliminowania Producent potrzebuje czasu, wówczas projekt kończymy raportem z szczegółami dotyczącymi badań, w szczególności dotyczącymi testu który doprowadził do uszkodzenia próbki

Dalsze kroki należą już do Producenta, któremu odpowiemy na każde pytanie dotyczące dotychczasowych badań. Czekamy na informacje o gotowości do przystąpienia do badań weryfikacyjnych mając na uwadze w szczególności dotychczasowe niezgodności.

Na jaki okres wydawany jest certyfikat ?

Certyfikat wydawany jest na okres pięciu lat. Jego ważność uwarunkowana jest spełnieniem przez producenta wymagań certyfikacyjnych w nadzorze.

Ile trwa proces certyfikacji?

Czas trwania procesu zależny jest przede wszystkim od uzyskanych wyników z poszczególnych etapów procesu. Dodatkowym elementem warunkującym termin otrzymania certyfikatu jest współpraca Klienta z Jednostką Certyfikacyjną. Od uzyskania kompletu wyników z oceny oraz kompletu niezbędnej dokumentacji wyrobu, Jednostka w ciągu 2 tygodni od pozytywnej decyzji certyfikacyjnej ma obowiązek wystawić certyfikat.

Ile kosztuje przeprowadzenie procesu certyfikacji w TÜV Rheinland?

Koszt przeprowadzenia pełnego procesu certyfikacji zależny jest od ilości zgłoszonych wyrobów do certyfikacji, typów, skomplikowania wyrobu oraz przypisanych do niego wymagań. Każdorazowo Klient przed otrzymaniem oficjalnej oferty, zna oszacowaną na podstawie wniosku, kwotę za poszczególne etapy procesu. Niejednokrotnie taka kalkulacja przyspiesza podjęcie decyzji „zakupowej” oraz daje możliwości wprowadzania zmian po stronie Klienta jeszcze przed formalnym rozpoczęciem procesu certyfikacji.

Jak złożyć wniosek o certyfikację ?

Wniosek o certyfikacje można złożyć w jednej z wybranych form. Na stronie internetowej TÜV Rheinland są dostępne dokumenty do pobrania wraz z wnioskiem, który należy wypełnić, podpisać (można w formie elektronicznie) oraz przesłać do Jednostki drogą mailową. Druga formą jest określenie wyrobów, niezbędnych danych oraz zakresu certyfikacji w treści wiadomości. Obie formy są akceptowane przez naszą Jednostkę.

Jakie normy są w zakresie Państwa akredytacji ?

Zakres akredytacji Jednostki Certyfikującej wyroby TÜV Rheinland numer AC 141 znajduje się na stronie Polskiego Centrum Akredytacji oraz na stronie TÜV Rheinland w zakładce Akredytacje i upoważnienia.

Co oznacza skrót WTO?

WTO jest skrótem od inspekcji Warunków Techniczno – Organizacyjnych. To nic innego jak sprawdzenie, w jaki sposób zorganizowany jest zakład produkcyjny. I ma na celu weryfikację, czy Producent jest w stanie zachować powtarzalność produkowanych wyrobów i dóbr.

Czy dokumenty niezbędne do procesu muszą zostać przesłane w formie papierowej?

Nie. Preferowaną formą dostarczenia wniosku, jak również wszystkich pozostałych dokumentów niezbędnych w procesie certyfikacji, jest przesłanie plików .pdf drogą elektroniczną. Ważne, aby dokumentacja była zgodna ze stanem obowiązującym dla danego wyrobu i była aktualna.

Czy badania laboratoryjne należy wykonać wyłącznie z TÜV Rheinland ?

Do procesu certyfikacji honorowane są raporty z badań dostarczone również z innych laboratoriów. Niemniej jednak muszą one spełniać tylko i aż trzy ważne zasady:

  1. Raport nie może być starszy niż rok.
  2. Badania przeprowadzone muszą być w akredytowanym laboratorium.
  3. Ocena ma być dokonana na podstawie aktualnych wymaganych norm.

Jakie dane znajdują się na wydanym/otrzymanym certyfikacie?

Certyfikaty wydawane przez naszą Jednostkę certyfikującą oprócz pełnych danych dotyczących samego wyrobu zawierają oczywiście również pełna nazwę i adres właściciela licencji oraz zakładu produkcyjnego, Logo właściciela licencji oraz wizualizacje certyfikowanego wyrobu.

Czy istnieje możliwość niewskazywania danych zakładu produkcyjnego na certyfikacie?

Na życzenie posiadacza licencji, dane zakładu produkcyjnego można na certyfikacie zakodować.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Skontaktuj się z naszymi ekspertami