current language
Hungary Elérhető az alábbbi nyelveken:
vagy válassza ki az Ön TÜV Rheinland régiójának/országának honlapját
translation missing: core_choose_country

IATF 16949 tanúsítás / újratanúsítás

ISO/TS szerinti tanúsítás

IATF 16949 -– A siker alapja

Az autóiparban a nemzetközi siker a magas színvonalon, a műszaki innováción és a prémium minőségen múlik a teljes ellátási láncban. Az IATF 16949 szerint tanúsított irányítási rendszer segíthet Önnek abban, hogy ügyfeleket szerezzen új piacokon is. Az autóiparban a világ vezető minőségirányításiszabványaként számon tartott IATF 16949 egyetlen tanúsítványban egyesíti az autógyártó és az eredeti berendezésgyártó (OEM - Original Equipment Manufacturers) követelményeit.

Szakértőink szívesen válaszolnak kérdéseire, és további információkkal szolgálnak az IATF 16949 tanúsítással kapcsolatban.

Nézze meg az IATF Szabályok 6. kiadásáról szóló webináriumunkat az Önnek legmegfelelőbb időpontban (angol nyelven)

Nézze meg az IATF Szabályok 6. kiadásáról szóló webináriumunkat az Önnek legmegfelelőbb időpontban (angol nyelven)

Szakértőnk, aki több mint 20 éve IATF vezető auditor, áttekintést nyújt az új tanúsítási követelményekről és arról, hogy mi szükséges azok teljesítéséhez.

IATF 16949:2016

A Nemzetközi Autóipari Munkacsoport (IATF) bevezette a tanúsítási szabályok 6. kiadását, amely mind a tanúsító szervezetek, mind a tanúsított szervezetek számára elengedhetetlen az IATF 16949:2016 szabványnak való megfeleléshez. Ez a legújabb kiadás egy átfogó útmutató, amely nemcsak a meglévő követelményeket erősíti és pontosítja, hanem továbbfejleszti az IATF 16949 tanúsítási rendszerét is. A 6. kiadás az IATF elismerés fenntartásához szükséges követelmények pontosítását szolgálja, biztosítva azt a robusztus autóipari minőségirányítási rendszert, amelynek célja a hibák és a hulladék minimalizálása az autóipari ellátási láncban. Mind a tanúsító szervezetek, mind a tanúsított szervezetek számára kötelező követelmény, hogy tájékozottak és felkészültek maradjanak az autóipari ágazatban a minőségi szabványok változó környezetében.

A legfontosabb fejlesztések a következők:

  • Az előző, 5. kiadásból származó, nem elfogadott értelmezések és gyakori kérdések integrálása
  • Az IATF 16949 tanúsítás jogosultsági feltételeinek módosítása
  • Részletes folyamatok az audit tervezésére és a tanúsító szervezetek és ügyfeleik közötti szerződéses követelményekre.

IATF 16949 tanúsítás - alapvető tudnivalók:

Az IATF 16949 tanúsítással rendelkező szervezetek számára fontos, hogy tisztában legyenek ezekkel a frissítésekkel, mivel ezek hatással lesznek a jövőbeli auditokra.

A 2025. január 1-én hatályba lépő 6. IATF szabályzat felváltja az 5. kiadást és az összes kapcsolódó SI-t és GYIK-et, így azok ettől az időponttól kezdve elavulttá válnak.

Az IATF 16949 tanúsítási szabályok 6. kiadásának előnyei

  • A biztonság és a megbízhatóság előtérbe helyezése: Az autóiparban a minőségirányítás kritikus szerepet játszik. A biztonság és a megbízhatóság az ügyfelek és a nyilvánosság számára elsődleges fontosságú. A szigorú minőségi előírások iránti elkötelezettség biztosítja, hogy a járművek megfeleljenek a legmagasabb biztonsági előírásoknak.
  • Folyamatos fejlesztés: A minőségirányítási folyamatokat folyamatos fejlesztésre tervezték. A termékek és szolgáltatások következetes javításával a hibák minimalizálódnak, a pazarlás csökken, és az általános minőség a legmagasabb szinten marad.
  • Hulladékcsökkentés: A hatékonyság számít. Ezért helyezzük a hangsúlyt a hulladék csökkentésére az egész autóipari ellátási láncban. Ez jót tesz a környezetnek, és végső soron az ügyfelek számára is előnyös.
  • Jogi megfelelés: Dolgozzon a szabályok szerint. A minőségirányítási rendszer biztosítja, hogy minden jogi követelménynek megfeleljen. Az ügyfelek biztosak lehetnek abban, hogy minden gyakorlat szabályszerű.
  • Erős partnerségek: Az együttműködés kulcsfontosságú. Szoros együttműködés a beszállítókkal és partnerekkel az egész autóipari ellátási láncban. A rendszeres beszállítói auditok révén mindenki összehangoltan működik, biztosítva, hogy minden termékre és szolgáltatásra ugyanazok a magas színvonalú szabványok vonatkozzanak.
  • Ügyfélelégedettség: A hatékony minőségirányítási rendszer közvetlenül befolyásolja az ügyfelek elégedettségét. A megbízható járművek szállítása révén bizalom és hűség alakul ki az ügyfelek körében.
  • A termelékenység és a hatékonyság növelése: A minőségirányítás nemcsak a biztonságról szól, hanem a termelékenységet és a hatékonyságot is növeli. Az egyszerűsített folyamatok jobb eredményekhez és nagyobb versenyelőnyhöz vezetnek.

Az összes eredmény mutatása Az összes elrejtése

IATF tanúsítási folyamat

  1. IATF audit
    Az ügyfél felkészültségének értékelése (1. szakasz) az auditcsoport által és a QMS gyakorlati alkalmazásának bemutatása (2. szakasz), Az IATF 16949 szerinti irányítási rendszer dokumentációjának áttekintése, valamint a gyakorlati alkalmazás és hatékonyság ellenőrzése.
  2. A tanúsítvány kiállítása
    Az IATF-tanúsítvány a megfelelőséget és a működőképességet bizonyítja. A tanúsítványok a Certipedia online tanúsítvány-adatbázisban szerepelnek.
  3. Felügyeleti auditok
    Éves audit a folyamatoptimalizálás és a szabványnak való megfelelés felülvizsgálatára.
  4. Újratanúsítás/Megújító audit
    Az IATF tanúsítványokat három éven belül megújítják, és a folyamatos fejlesztési folyamatot ennek megfelelően dokumentálják.
  5. Megfelelőségi nyilatkozat (LoC - Letter of Conformance) - nem kötelező
    Tizenkét hónapos időszakra vonatkozóan olyan új gyártóhely, amely még nem rendelkezik belső vagy külső teljesítményadatokkal. Meglévő gyártóüzem, amely az IATF 16949 tanúsítást igénylő ügyfél ajánlati listáján szerepel.
  6. Átvételi (transzfer) audit
    Átvételi (transzfer) auditot akkor végeznek, amikor egy IATF 16949 tanúsítással rendelkező ügyfél úgy dönt, hogy tanúsító szervezetet vált.

IATF 19649 tanúsítás költségei

Az IATF 16949 tanúsítás költségeit különböző tényezők határozzák meg. Olyan tényezők, mint az Ön szervezetének mérete, a minőségirányítási rendszer terjedelme, valamint a kombinált tanúsításhoz szükséges, már meglévő tanúsított irányítási rendszer megléte befolyásolhatják az audit időtartamát és költségeit. Ezenkívül az IATF 16949 szilárd alapként szolgálhat olyan kombinált tanúsításokhoz, mint például az ISO 9001 és az ISO 14001.

E változók miatt az IATF 16949 tanúsítás költsége nem adható meg fix összegben. Örömmel készítünk személyre szabott árajánlatot az Ön szervezetének egyedi igényei alapján.

Tervezze meg előre az újratanúsítást

Több mint két éve rendelkezik IATF tanúsítvánnyal? Akkor kezdje el most megtervezni az újratanúsítást a zökkenőmentes átmenet érdekében. Az IATF 16949 tanúsítás három évig érvényes, ezt követően újratanúsításra van szükség. Az újratanúsítási követelményeknek való megfelelés érdekében kérjük, vegye figyelembe a következő határidőt: Az újratanúsítási auditot úgy ütemezze, hogy az legfeljebb három évvel az előző audit után történjen. A megengedett időablak -3 hónap és +0 nap között van. Az új IATF-tanúsítványt a jelenlegi tanúsítvány lejárta előtt kell kiállítani.

IATF 16949 belső audit ütemterv példa

Mit jelent ez a gyakorlatban? Íme egy példa:

  • 2021/09/15: Az előző újratanúsítási vagy tanúsítási audit utolsó auditálási dátuma.
  • 2024/12/22: Az IATF 16949 tanúsítvány ezen időpontig érvényes.
  • 2024/09/15: Az újratanúsítási auditot ezen időpontig kell elvégezni. Az auditot azonban akár 3 hónappal korábban is elvégezheti.
  • 2024/12/22: Az új tanúsítványt legkésőbb 2024.12.22-ig kell kiállítani, új 3 éves érvényességi idővel.

Az IATF tanúsítási szabályok 6. kiadásának legfontosabb változásai

Az IATF-szabályok fontos módosításai a tanúsítási jogosultság, valamint az auditálási folyamatok javítása érdekében történtek, az általános hatékonyság növelése céljából. Felhívjuk figyelmét, hogy ez az összefoglaló nem tartalmazza az IATF-szabályok 6. kiadásának összes változását, és nem helyettesíti az eredeti dokumentumot, azonban segít néhány kulcsfontosságú pont jobb megértésében. Erősen javasoljuk minden szervezetnek, hogy vásárolja meg az IATF-szabályok legfrissebb kiadását, és alaposan olvassa át, mielőtt bármilyen döntést hoz, mivel előfordulhat, hogy a TÜV Rheinland értelmezése nem teljesen pontos.

Az összes eredmény mutatása Az összes elrejtése

A tanúsítás jogosultsági kritériumai - 1.0. szakasz

  • A tanúsításra jogosult járművek a "homologizált járművek" kategóriájába sorolt, közúton való használatra tervezett járművek.
  • A "járműipari termékek" kategóriája most már minden "cserealkatrészt és -anyagot" magába foglal.
  • Egyetlen tanúsító szervezet (CB) felelős az IATF auditok elvégzéséért egy gyártási telephelyen vagy bármely kapcsolódó önálló, távoli telephelyen.
  • Az önálló távoli telephely IATF 16949 auditálásával megbízott tanúsító szervezetnek legalább egy olyan gyártóüzemet is auditálnia kell, amelyet ez a távoli telephely támogat.

IATF 16494 tanúsítási struktúra: Kiterjesztett gyártóhely (EMS – Extended Manufacturing Site) iránymutatás - 1.1. szakasz

  • Az EMS-nek és a fő telephelynek ugyanazon jogalany alá kell tartoznia, és egy minőségirányítási rendszeren (QMS – Quality Management System) kell osztoznia.
  • Az EMS legfeljebb 16 km-re (10 mérföldre) vagy 60 perces autóútra lehet a fő telephelytől.
  • Az EMS csak a fő telephelytől kaphat támogatást és/vagy csak a fő telephelynek nyújthat támogatást. Ez kizárólag kétirányú lehet.
  • Mind a fő telephelynek, mind az EMS-nek közös irányítással kell rendelkeznie.

Összeférhetetlenségek kezelése - 2.5.2. szakasz

  • A tanúsító szervezetnek (CB – Certification Body) tilos minőségirányítási rendszerekkel (QMS) kapcsolatos tanácsadási szolgáltatásokat nyújtania az általa tanúsított ügyfeleknek.
  • Ez a korlátozás kifejezetten a QMS-sel kapcsolatos szolgáltatásokra vonatkozik, de nem kizárólagosan beleértve a beszállítói IATF auditokat és a személyre szabott belső auditor képzéseket, előzetes auditokat, stb.

Az IATF auditciklus áttekintése - 5.1.1. szakasz a gyártóüzemek számára

  • A gyártóüzemek minden 3 éves auditcikluson belül két felügyeleti auditot végeznek.
  • A felügyeleti auditokat az esedékességtől számított -3/+3 hónapos időintervallumon belül kell elvégezni, amely az első, transzfer (átvételi) vagy az újratanúsítási audit utolsó napján alapul.
  • Ha a felügyeleti IATF auditot nem végzik el a megadott határidőn belül, a tanúsítványt 7 napon belül vissza kell vonni.
  • Az újratanúsítási (megújító) IATF audit időzítése változatlan marad, az esedékességtől számított -3/+0 hónapos időablakkal. A megfelelő tervezés elengedhetetlen annak biztosításához, hogy a nemmegfelelőségek kezelése és az auditjelentés jóváhagyása még a meglévő tanúsítvány lejárta előtt megtörténjen.

Az IATF auditnapok meghatározása - 5.2. szakasz

  • A több auditorból álló csoportban minden auditornak legalább egy teljes auditnapot (8 óra) kell lefolytatnia.
  • Az előauditok megszűntek.
  • Ha a tanúsítási körülményekben - például a telephelyek, funkciók, folyamatok és termékek tekintetében - változások történtek, akkor további auditidőre van szükség a változások hatásának értékeléséhez.
  • Az 5.2. q) táblázat szerint további auditidőt kell biztosítani az IATF OEM-ügyfeleknél a gyenge teljesítményre adott válaszként hozott intézkedések felülvizsgálatára.
  • Ha a rendes audithoz nem lehet további auditidőt hozzáadni, a rendes auditot követő 60 napon belül speciális auditot kell betervezni.
  • A teljes IATF audit időtartamot úgy kell kiszámítani, hogy a "további auditidőt" hozzáadjuk a standard auditnapokhoz (az 5.2 táblázat szerint).
  • A "további auditidő" magában foglalja a következőket:
  • Az audit megtervezésére fordított idő.
  • Az IATF OEM-ügyfelekkel kapcsolatos teljesítményproblémák kezelésére fordított idő.
  • Az előző auditból származó kisebb nemmegfelelőségek (NC – Nonconformity) ellenőrzésére fordított idő (0,5-1 óra kisebb nemmegfelelőségenként).
  • A jelentős nemmegfelelőségek ellenőrzésére fordított idő a speciális audit során (1-3 óra jelentős NC-ként).
  • A jelentős nemmegfelelőségek (NC) ellenőrzésére fordított idő a speciális audit során (1-3 óra főbb NC-ként).
  • 20% idő a fordításra, ha szükséges.
  • A jelentős változások, mint például a érvényességi terület módosítása, áthelyezések stb. ellenőrzésének ideje.
  • Egy audit nap 8 órának felel meg, amely tartalmazza a műszakok auditálására allokált időt.
  • Az auditálás maximális időtartama nem haladhatja meg a 10 órát naptári naponként.
  • Mind az auditnapokat, mind a további auditidőt rögzíteni kell az IATF adatbázisban.

Az IATF audit időtartamának meghatározása - 5.4. szakasz

  • Az 5.2. táblázat szerinti minimálisan szükséges auditnapok kiszámításakor:
  • Vállalatcsoportos irányítási rendszer esetén 15%-os csökkentést alkalmazhatunk.
  • A kombinált tényezőkből adódó összes csökkentés nem haladhatja meg a 30%-ot.

Auditprogram követelményei távoli telephelyeken - 5.5.1. szakasz

  • A tanúsító/átvételi (transzfer) auditot követően bármely önálló távoli telephelyen csak további felügyeleti auditok esedékesek, nincs 3 éves auditciklus, és ezért nincs újbóli tanúsító audit sem.
  • A tervezéssel kapcsolatos funkciók esetében az esedékességtől számított -3/+3 hónapos időközön belül éves auditot kell végezni.
  • Minden más funkció esetében legalább 24 havonta egyszer kell IATF auditot végezni, szintén az esedékességtől számított -3/+3 hónapos időközön belül.
  • Ha a felügyeleti auditot nem végzik el a meghatározott időn belül, akkor IATF tanúsító auditot kell végezni.

IATF-megfigyelők - 5.6.2. szakasz

  • Az IATF-megfigyelők (nem witness auditorok) megfigyelhetik a teljes IATF auditot.
  • Kivételt képeznek az audit olyan szegmensei, amelyek bizalmas ügyféladatokat tartalmaznak.

Audittervezési követelmények - 5.7. szakasz

  • Az IATF 16949 audittervezési folyamatra legalább 0,5 napot kell elkülöníteni. Ezt az időt is be kell írni az IATF adatbázisba.
  • Az IATF audit előtt legalább 90 nappal erősítse meg a felügyeleti, megújító vagy átvételi (transzfer) auditok időpontját. Ha ez nem lehetséges, az IATF auditot el kell halasztani, ami aztán a tanúsítvány elvesztését eredményezheti.

Az ügyfél audittervezésével kapcsolatos információk - 5.7.1. szakasz

  • Az ügyfeleknek legkésőbb 30 nappal a tervezett IATF audit előtt be kell nyújtaniuk az összes szükséges audittervezési információt.
  • Ha az információk nem kerülnek időben benyújtásra, a tanúsító szervezet (CB) megfontolja az audit átütemezését annak érdekében, hogy az auditterv legalább 14 nappal az audit előtt eljusson az ügyfélhez.
  • Az ügyfeleknek nyilvánosságra kell hozniuk a legutóbbi IATF audit óta igénybe vett, a minőségirányítási rendszerrel (QMS) kapcsolatos tanácsadási szolgáltatások minden részletét.
  • Azokban az esetekben, amikor a vezetői felülvizsgálat titoktartási kérdések miatt nem áll rendelkezésre az audit tervezéséhez, további min. 2 órát kell elkülöníteni a helyszíni információ-ellenőrzésre a nyitó megbeszélés előtt. Ezt az időt az IATF adatbázisában audittervezési időként kell bejegyezni.

Szisztematikus problémamegoldás - 5.8.4.2. szakasz

  • Jelentős nemmegfelelőséget (NC) kell kiállítani, ha az ügyfelek által bejelentett teljesítményproblémák megoldására nem történik időben hatékony intézkedés.

Jelentős nemmegfelelőségek (NC) - 5.11.1. szakasz

  • Az ügyfeleknek 15 naptári napon belül be kell nyújtaniuk a főbb nemmegfelelőségekre adott kezdeti válaszokat, amelyeknek tartalmazniuk kell az azonnali korrekciókat, a kiváltó okok azonosítását és egy korrekciós intézkedési tervet.
  • A végrehajtott korrekciós intézkedéseket részletező és azok hatékonyságát igazoló későbbi válaszokat 60 naptári napon belül kell benyújtani.

Kisebb nemmegfelelőségek - 5.11.2. szakasz

  • Az ügyfelektől elvárják, hogy 60 naptári napon belül adjanak első válaszokat a kisebb NC-kre. Ezeknek ki kell terjedniük a korlátozó intézkedésekre, korrekciókra és javító intézkedésekre, valamint azok hatékonyságának ellenőrzésére.

A tanúsító szervezet (CB) feladatai - 5.11.3. szakasz

  • Ha a nemmegfelelőségekre (NC-k) adott válaszok nem érkeznek meg a fent említett meghatározott határidőn belül, a tanúsító szervezet (CB) visszavonja az IATF 16949 tanúsítványt.

Áthelyezési követelmények - 5.15. szakasz

  • Ha egy tanúsított telephely olyan új helyre költözik, amely nem rendelkezik IATF 16949 tanúsítvánnyal, tanúsító auditot kell végezni.
  • Önálló távoli telephely áthelyezése esetén vagy speciális IATF auditra van szükség, vagy a rendes IATF audithoz további időt kell hozzáadni.

Távoli auditra vonatkozó követelmények - 7.3. szakasz

  • A helyszíni IATF 16949 auditálás során a távoli auditálás megengedett a rendszerint távolról dolgozó alkalmazottak auditálásához.
  • Távoli audit végezhető olyan távoli telephelyen (RL - Remote Location), ahol nem kezelnek termékeket vagy anyagokat (a 2. mellékletben részletezettek szerint), de ez a két egymást követő felügyeleti audit közül csak az egyikre korlátozódik.
  • A távoli auditok nem alkalmazhatók olyan helyzetekben, amikor az 5.11. vagy a 8.0. pontban meghatározottak szerint helyszíni auditot kell végezni.

Felfüggesztési határozat - 8.3. szakasz

  • Teljesítési panaszból eredő felfüggesztés esetén az ügyfélnek a felfüggesztésről szóló értesítés kézhezvételétől számított 20 napon belül az IATF CMS-en (Complaint Management System) keresztül választ kell benyújtania.

Disclaimer: At TÜV Rheinland, the neutrality, objectivity, independency and impartiality of our activities are of utmost importance. Our assessment and audit activities follow these values in compliance with the applicable accreditation requirements. All the necessary structural, organizational and processual measures are in place in all levels of the organization in order to avoid conflicts of interest (e.g. rigorous separation of consultancy and certification) and to ensure impartiality. We do not offer or provide management system consultancy by an accredited certification body for management systems. Within the TR Group, we ensure a minimum 2-year interval between management system consultancy and certification activity for the same costumer.

Kapcsolatfelvétel

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

További szolgáltatások

Energiagazdálkodási Irányítási Rendszer összhangban az ISO 50001-el

ISO 50001 tanúsítás energiagazdálkodási irányítási rendszerekhez

Alacsonyabb energiaköltségek és megnövelt energiahatékonyság az ISO 50001 tanúsításnak köszönhetően.

Több

ISO 14001 Tanúsítvány

ISO 14001 szerinti környezetirányítási rendszer | TÜV Rheinland

Tanúsítsa környezetirányítási rendszerét ISO 14001 szabvány szerint.

Több

ISO 45001 Munkahelyi egészségvédelem és biztonság

ISO 45001 munkahelyi egészségvédelem és biztonság | TÜV Rheinland

ISO 45001: a munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal foglalkozó új szabvány.

Több

ISO 9001 Tanúsítvány

ISO 9001 – TÜV Rheinland

Hatékonyságnövelés és bizalomépítés egy kiváló, ISO 9001 szerinti minőségirányítási rendszerrel.

Több

VDA 6.1 szerinti tanúsítás

VDA 6.1 szerinti tanúsítás

Minőségirányítás az autóiparban.

Több

Az utolsó megáltogatott szolgáltatási oldal