TUV Rheinland Audyt Energetyczny

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jako instrument efektywnego zarządzania energią

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa (AEP) jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii w przedsiębiorstwie. Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (z późn. zm.) do wykonania audytu zobligowane są duże przedsiębiorstwa, a więc każdy podmiot gospodarczy, który zatrudnia 250 i więcej pracowników lub jego roczny obrót przekracza 50 milionów euro oraz całkowity bilans roczny przekracza 43 milionów euro.

Firmy, które nie zostały objęte obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa mogą dobrowolnie przystąpić do procedury, która przynosi wymierne korzyści i ma istotny wpływ na wizerunek firmy. Coraz więcej podmiotów nawiązując współpracę z partnerami biznesowymi kieruje się względami proekologicznymi i przy wyborze dostawców stosuje programy motywacyjne nagradzające zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną. Ponadto, podejmowanie działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej firmy pozwala na redukcję kosztów działalności oraz optymalizację procesów realizowanych na różnych szczeblach organizacji. Wśród korzyści płynących z przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa można wyróżnić:

  • Wypełnienie zobowiązania, jakie nakłada ustawa o efektywności energetycznej na podmioty zobowiązane;
  • Identyfikacja słabych punktów gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa oraz ocena możliwości wdrożenia innowacyjnych rozwiązań racjonalnego wykorzystania i oszczędności energii;
  • Skorzystanie z zaleceń ekspertów TÜV Rheinland dotyczących poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa umożliwia optymalizację zużycia energii przez przedsiębiorstwo, co przekłada się na niższe koszty funkcjonowania podmiotu;
  • Analiza możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii;
  • Pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania projektów redukujących zużycie energii;
  • Poprawa wizerunku społecznego przedsiębiorstwa, wzrost wiarygodności i reputacji oraz zwiększenie zaufania inwestorów, klientów i społeczeństwa w wyniku podejmowania działań proekologicznych przez przedsiębiorstwo.

Metodyka przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa

  • Uzgodnienia wstępne – stanowią pierwszy etap, w ramach którego dokonuje się wstępnej oceny audytowanego przedsiębiorstwa, która jest podstawą do zdefiniowana zakresu i celu audytu. Audyt dostosowywany jest indywidualnie do każdego przedsiębiorstwa z uwzględnieniem jego specyfiki oraz oczekiwań klienta.
  • Zbieranie i analiza danych – podczas kolejnego etapu procesu audytowego eksperci dokonują szczegółowej analizy danych dotyczących zarządzania energią w przedsiębiorstwie, w tym zużycia wszystkich rodzajów energii oraz związanych z tym kosztów. Eksperci oceniają, który obszar jest odpowiedzialny za generowanie największych strat energii. Na wniosek klienta eksperci mogą przeprowadzić dodatkowe badania i pomiary w celu jeszcze dokładniejszego zrozumienia istotnych czynników wpływających na efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.
  • Ocena efektywności energetycznej przedsiębiorstwa – w trzecim etapie eksperci dokonują porównania zużycia energii w przedsiębiorstwie z oczekiwanymi wartościami na podstawie specyfikacji technicznej oraz w stosownych przypadkach danych branżowych. Umożliwia to odpowiedzenie na pytania, jak wygląda efektywność energetyczna przedsiębiorstwa oraz w jaki sposób przedsiębiorstwo może przeprowadzić proces optymalizacji zużycia energii. Na tym etapie definiowane są przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej oraz określane są szczegóły dotyczące rekomendowanej inwestycji, w tym koszty wdrożenia inwestycji, okres zwrotu oraz wielkość redukcji zapotrzebowania na energię w jednostce toe (tona oleju ekwiwalentnego).
  • Raport końcowy - stanowi dokument zawierający obszerny opis przeprowadzonego badania wraz z wnioskami. Dokument zawiera szczegółowe informacje dotyczące zużycia energii, potencjału oszczędności oraz kosztów rekomendowanych inwestycji.

Nowe podmioty objęte obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa

Zgodnie z najnowszymi zmianami w unijnym prawodawstwie klimatyczno-energetycznym obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa nie będą już objęte włącznie podmioty spełniające definicję dużego przedsiębiorstwa. Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955 Unia Europejska nałożyła obowiązek przeprowadzenia audytu na firmy, które zużywają ponad 10 TJ/rok (uwzględniając wszystkie nośniki energii), co stanowi odpowiednik 2 778 MWh lub 238 ton oleju ekwiwalentnego. Zgodnie z artykułem 11 Dyrektywy państwa członkowskie zapewniają, by nowa grupa przedsiębiorstw zobowiązanych przeprowadziła pierwszy audyt energetyczny najpóźniej do dnia 11 października 2026 r.

Audyt efektywności energetycznej jako jeden z elementów wsparcia działań proefektywnościowych

Pojęcia audytu energetycznego przedsiębiorstwa (AEP) oraz audytu efektywności energetycznej (AEE) do polskiego prawodawstwa wprowadziła ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. O ile audyt energetyczny przedsiębiorstwa przeprowadzany jest w celu oceny zarządzania energią oraz zidentyfikowania możliwych do wdrożenia oszczędnościach energii w przedsiębiorstwie, o tyle audyt efektywności energetycznej przeprowadzany dla pojedynczych inwestycji. Przedsiębiorstwa zlecają wykonanie takiego audytu niezależnym jednostkom by uzyskać białe certyfikaty lub środki finansowe z innych programów prowadzonych przez fundusze (m.in. NFOŚiGW, RPO, WFOŚiGW). Wykonanie audytu efektywności energetycznej jest dobrowolne.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa (AEP)

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa (AEP)

  • Kompleksowa analiza gospodarki energetycznej w przedsiębiorstwie;
  • Pozwala zidentyfikować strukturę zużycia energii w przedsiębiorstwie i zidentyfikować możliwe do wdrożenia przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej;
  • Przeprowadzany jest dla całego przedsiębiorstwa i obejmuje co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez audytowane przedsiębiorstwo;
  • Obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw i dobrowolny dla podmiotów, które chcą poznać swój potencjał oszczędności energii.

Audyt efektywności energetycznej (AEE)

Audyt efektywności energetycznej (AEE)

  • Analiza efektywności planowanych do przeprowadzenia modernizacji;
  • Potwierdza parametry techniczne przedsięwzięcia, dzięki któremu możliwa jest poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz zawiera ocenę opłacalności ekonomicznej tego przedsięwzięcia i możliwej do uzyskania oszczędności energi;
  • Przeprowadzany dla pojedynczych inwestycji;
  • Dobrowolny dla podmiotów, które chcą uzyskać środki finansowe na działania związane z efektywnością energetyczną.

Korzyści ze współpracy z TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.

TÜV Rheinland jest firmą, której główną domeną działalności jest certyfikacja wyrobów, systemów zarządzania, inspekcje, audyty oraz badania laboratoryjne. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia audytów energetycznych przedsiębiorstw, audytów efektywności energetycznej, inspekcji w obszarze energetyki oraz ekspertyz środowiskowych. Od 2016 roku przeprowadziliśmy kilkadziesiąt audytów w oparciu o ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.

Dysponujemy zespołem doświadczonych i kompetentnych audytorów energetycznych o różnych specjalizacjach (procesy przemysłowe, obiekty kubaturowe, elektroenergetyka, ciepło, sprężone powietrze), które umożliwiają nam przeprowadzanie kompleksowych audytów całych przedsiębiorstw.

Korzyści ze współpracy z TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. w dziedzinie audytu energetycznego przedsiębiorstwa (AEP) oraz audytu efektywności energetycznej (AEE):

  • Międzynarodowy Renomowany Partner: TÜV Rheinland to renomowana firma z globalną obecnością i wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie certyfikacji i weryfikacji. Korzystając z naszych usług zyskujecie Państwo pewność, że audyt zostanie przeprowadzany zgodnie z międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami. Korzystanie z naszych usług może pomóc w budowaniu wiarygodności i reputacji organizacji oraz zwiększa zaufanie inwestorów, klientów i społeczeństwa.
  • Wysoka Kompetencja Techniczna: TÜV Rheinland zatrudnia wykwalifikowanych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie energetyki i środowiska, którzy posiadają zaawansowane umiejętności techniczne i rozumieją specyfikę różnych sektorów przemysłu. Nasi audytorzy regularnie uczestniczą w szkoleniach rozwijając swoje kompetencje i poszerzając wiedzę, a dzięki organizowanym cyklicznie wymianom doświadczeń mamy pewność, że nasze usługi są zawsze zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa i standardami branżowymi.
  • Dostosowanie do Klienta: TÜV Rheinland dostosowuje swoje usługi do specyficznych potrzeb klienta. Oznacza to, że usługa wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa może być precyzyjnie dostosowana do charakterystyki działalności danej organizacji z uwzględnieniem najlepszych praktyk branżowych. Dzięki licznemu zespołowi pracowników koordynujących i audytorów technicznych nasze usługi charakteryzują się dużą terminowością i elastycznością.
  • Wspieranie Zrównoważonego Rozwoju: TÜV Rheinland jest zaangażowana w promowanie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Korzystanie z naszych usług umożliwia organizacjom podnoszenie standardów ochrony środowiska, wypełnianie prawnych obowiązków związanych z monitorowaniem i raportowaniem danych dot. efektywności energetycznej oraz dostosowanie się do międzynarodowych umów i porozumień.
  • Wsparcie w Poszukiwaniu Finansowania: Dla organizacji dążących do realizacji projektów związanych z ochroną środowiska i efektywnością energetyczną, potwierdzenie badania od firmy TÜV Rheinland może ułatwić pozyskiwanie finansowania od inwestorów i innych źródeł zainteresowanych zrównoważonymi inwestycjami.

Powiązane usługi

Certyfikacja bezpieczeństwa urządzeń ciśnieniowych ASME

Certyfikacja kotłów i zbiorników ciśnieniowych (ASME), spawalnictwa (AWS) i przemysłu nafotwego (API)

Usługi w zakresie inspekcji urządzeń ciśnieniowych z kwalifikacją międzynarodową ASME.

Więcej

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami!