current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:
Magazyn ekspertów Jakość 02/2017

O tym wydaniu Jakości

Polski chleb, kiełbasa czy ogórki kiszone to produkty, za którymi tęsknią Polacy mieszkający za granicą. Te specyficzne smaki i zapachy przywodzą na myśl czasy dzieciństwa. Może właśnie dlatego następuje zwrot w kierunku produktów naturalnych, tradycyjnych i nieprzetworzonych. A nasza żywność cieszy się coraz większym zainteresowaniem na świecie.

W rozmowie otwierającej to wydanie Jakości pan Robert Sikorski, Prezes Zarządu Agros Select S.A. mówi o trudach związanych z przetwórstwem i sprzedażą produktów ekologicznych, mimo to uważa, że warto. I właśnie „BIO warto!” nazwał markę, pod jaką spółka wprowadza na rynek warzywa z polskich upraw ekologicznych.

Więcej na temat trendu na produkty eko w Polsce mówi Anna Klimas, Kierownik Sekcji Certyfikacji Produkcji Rolniczej w obszernym wywiadzie wyjaśniającym na czym polega uprawa i przetwórstwo tych produktów. Zaznacza także, że zasady i procedury bezpieczeństwa żywności muszą być spełnione na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego.

Dotyczy to także transportu, szczególnie w przypadku korzystania z usług firm zewnętrznych. Producent powinien określić w umowie parametry, jakie muszą być zapewnione podczas przewozu produktów. Firmy transportowe mogą poddać się certyfikacji według standardów branży spożywczej i w ten sposób zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa zdrowotnego żywności w drodze pomiędzy jej producentem a końcowym konsumentem.

Temat bezpieczeństwa żywności oraz przestrzegania unijnych przepisów w tym zakresie ma kluczowy wpływ na dynamikę wzrostu eksportu produktów spożywczych. Od wejścia naszego kraju do UE eksport polskiej żywności wzrósł ponad pięciokrotnie.

Zapraszam do lektury
Janusz Grabka
Prezes Zarządu
TÜV Rheinland Polska