current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:
Magazyn ekspertów Jakość 02/2015

„Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję” uważał Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych teoretyków zarządzania XX wieku. Mamy ten przywilej, że współpracujemy z wieloma odważnymi ludźmi, których doświadczenia mogą być przykładem dla innych.

To wydanie Jakości poświęciliśmy polskim firmom, które odniosły sukces także poza granicami naszego kraju. Do wywiadu zaprosiliśmy Adama Króla, Wiceprezesa i Pełnomocnika ds. Jakości w firmie Inglot, której historia rozwoju podawana jest jako przykład spektakularnego światowego sukcesu polskiej marki. Kolejnym wzorem godnym naśladowania jest podejście do jakości produktów w firmie Deltim, produkującej innowacyjne wózki dziecięce. O historii tworzenia marki X-lander opowiedział nam Jerzy Mszyca, Kierownik Działu Kontroli Jakości Deltim.

O tym, jak istotny dla rozwoju danej branży jest eksport świadczą liczby. To głównie dzięki eksportowi, wartość polskiego rynku wyrobów medycznych wyniosła w 2014 roku 7 miliardów złotych. Podobnie sprawa wygląda w branży meblarskiej, w której działa obecnie 24 tysiące polskich firm. Konsumenci w krajach zachodnich często nawet nie są świadomi, że pod markami światowych sieci handlowych, działających od lat w branży meblarskiej, kryją się produkty pochodzące z naszego kraju.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, takie sukcesy są możliwe dzięki odważnym decyzjom i determinacji, a także dzięki potwierdzonej jakości. Tak dobrze się składa, że polskie Ministerstwo Gospodarki uruchomiło niedawno program pomocowy dla producentów, chcących rozszerzyć eksport poza rynki Unii Europejskiej. Dofinansowanie można uzyskać na przeprowadzenie badań i zdobycie certyfikatów oraz innych kosztów związanych z wprowadzeniem wyrobów na nowe rynki.

Zapraszam i życzę miłej lektury
Janusz Grabka
Prezes Zarządu
TÜV Rheinland Polska