Zabawki kupuj wszystkimi zmysłami, nawet te inteligentne – apeluje TÜV Rheinland
Trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości zabawek były tematem prezentacji prowadzonych na stoisku TÜV Rheinland na Międzynarodowych Targach Zabawek, które odbyły się w lutym 2019 w Norymberdze. Główny nacisk położono na bezpieczeństwo zabawek inteligentnych, nowe rozwiązania w zakresie norm, w tym mechaniczne testy zabawek oraz certyfikację zabawek na rynki międzynarodowe.
Wiodącym tematem targów były zabawki inteligentne (smart toys). Pod pojęciem „inteligentne” kryją się wszystkie te zabawki, które mogą być podłączone do Internetu i w ten sposób oferują nowe lub dodatkowe możliwości zabawy. Z punktu widzenia TÜV Rheinland jedną z konsekwencji wprowadzenia takich zabawek jest to, że producenci muszą spojrzeć na kwestię bezpieczeństwa z nowej, bardziej kompleksowej perspektywy. „Także rodzice, którzy chcą podarować swoim dzieciom zabawkę podłączoną do w sieci, powinni zwrócić szczególną uwagę na ochronę danych”, mówi Günter Martin, ekspert ds. Internetu Rzeczy w TÜV Rheinland. Jego podstawowa zasada brzmi: „Zawsze nadawaj bezpieczne hasło”.
ZWRACAJ UWAGĘ NA WYKONANIE
Niezależnie od tego, czy zabawka jest w pełni analogowa, czy podłączona do sieci internetowej - eksperci TÜV Rheinland zalecają aby kupować przede wszystkim za pomocą wszystkich zmysłów. Alicja Lisowska-Kęcik, ekspert ds. testowania zabawek w TÜV Rheinland Polska: „Ostre naroża i krawędzie lub luźne części są nie tylko irytujące, ale mogą być także niebezpieczne”. Należy pamiętać, że informacje o producencie lub importerze muszą być wymieniony na opakowaniu lub produkcie. Jeśli tego brakuje lub jeśli opisy nie są podane w języku polskim, lepiej takiej zabawki nie kupować. TÜV Rheinland, jako jeden z wiodących instytutów badawczych zabawek z własnymi laboratoriami w Ameryce, Azji i Europie uważa, iż konsumenci powinni zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość, trwałość wykonania, wartość edukacyjną i bezpieczeństwo zabawki.
DODATKOWE OZNAKOWANIE PRODUKTÓW POMAGA W IDENTYFIKACJI
Ponadto prawie dwie trzecie wszystkich konsumentów poszukuje przy zakupie znaków testowych niezależnych organizacji badawczych. Takie znaki to m.in. GS dla „przetestowanego bezpieczeństwa” lub specjalne znaki TÜV Rheinland dla badania zawartości substancji szkodliwych, jak również znak jakości LGA (bezpieczeństwo, użyteczność).
Takie znaki testowe przyznawane są dopiero po pomyślnym przejściu testu laboratoryjnego. Ponadto firmy produkcyjne poddawane są dokładnej kontroli przez inspektorów. Testy obejmują szeroki zakres aspektów bezpieczeństwa, w tym na przykład bezpieczeństwo elektryczne lub możliwe zanieczyszczenia. Uwzględniane są również kontrole mechaniczne lub badania palności zabawek miękkich.
INTELIGENTNE ZABAWKI I BEZPIECZEŃSTWO DANYCH
Czasy popularności klocków i drewnianych pociągów nie dobiegły jeszcze końca, jednak digitalizacja wpłynęła także na rynek zabawek. Nowe trendy to inteligentne zabawki – lalki, przytulanki czy roboty podłączone do Internetu. Mogą komunikować się z dziećmi, odpowiadać na pytania, przyjmować polecenia i przekazywać wiadomości głosowe od rodziców.
Inteligentne zabawki pamiętają urodziny, imiona i zainteresowania i są połączone ze smartfonami poprzez aplikacje. Inteligentne zabawki mogą być pedagogicznie cenne w przygotowaniu młodego pokolenia do świata cyfrowego - pod warunkiem, że rodzice i inni nabywcy mają na uwadze kilka rzeczy.
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH
Inteligentne zabawki pociągają za sobą dwa rodzaje ryzyka w zakresie ochrony danych: z jednej strony są hakerzy, którzy mogą mieć dostęp do niezabezpieczonych urządzeń i w ten sposób komunikować się z dziećmi lub kraść dane. Z drugiej strony są producenci i dostawcy, którzy mogą wykorzystywać uzyskane dane do celów, dla których nie są one przeznaczone. Chcąc w jak największym stopniu zapobiec takim nadużyciom, należy zagwarantować wysoki poziom ochrony i bezpieczeństwa danych. Eksperci TÜV Rheinland przedstawili dwa certyfikaty, którymi mogą kierować się konsumenci: „Protected Privacy IoT Product”, który polega na przykład, na ocenie zabawki i sposobu przekazywania przez nią danych; „Protected Privacy IoT Service” oznacza bezpieczną obsługę danych przez producenta.
INTELIGENTNE ZABAWKI A RODO
Wraz z europejskim rozporządzeniem o ochronie danych (RODO), prawodawcy w Europie ustanawiają nowe standardy ochrony prywatności. Klienci mogą teraz żądać od dostawców produktów usunięcia wszystkich danych osobowych. Jeżeli nie są one zgodne z nowymi wymogami, mogą zostać nałożone surowe grzywny i sankcje. Chociaż większość branż już stosuje się do nowych wytycznych, rodzice powinni być świadomi, kiedy kupują zabawki. Na przykład w dokumentacji produktu lub na stronie internetowej producenta powinny znajdować się oświadczenia dotyczące ochrony danych: gdzie i jak długo będą przechowywane dane? Kto jest za nie odpowiedzialny?
TÜV Rheinland doradza również użytkownikom, aby upewnili się, że mogą wylogować się z aplikacji i że połączenie Bluetooth pomiędzy smartfonem i zabawką działa tylko z potwierdzeniem obu urządzeń. Na przykład, jeśli w aplikacji nie można ustawić hasła, zabawka nie powinna być w ogóle używana.
ZASADY ZAKUPU ZABAWEK WEDŁUG TÜV RHEINLAND
Według ekspertów TÜV Rheinland przy zakupie zabawek należy przestrzegać następujących zasad:
- Kupuj zabawki wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, na które można składać skargi.
- Kontrola wzrokowa: wszystkie napisy, ostrzeżenia i instrukcje obsługi muszą być kompletne i sporządzone w języku polskim. Na przykład producent lub importer musi być identyfikowalny. Jest to konieczne w przypadku uszkodzenia lub reklamacji.
- Oznakowanie CE musi być umieszczone na produkcie lub opakowaniu. W ten sposób producent sam oświadcza, że jego produkt jest zgodny z przepisami obowiązującymi w UE. Znak CE nie jest znakiem testowym niezależnego ośrodka badawczego.
- Dodatkowe znaki kontrolne TÜV Rheinland lub LGA zapewniają większe bezpieczeństwo przy zakupie. Dobrze znany jest znak GS dla sprawdzonego bezpieczeństwa, testowana jakość LGA (jakość, przydatność do użytku) lub specjalne znaki dla testowania substancji szkodliwych.
- Na znaku TÜV Rheinland lub LGA znajdują się indywidualne numery. Na platformie internetowej Certipedia pod adresem www.tuv.com można w każdej chwili sprawdzić, co zostało przetestowane na produkcie. Kluczowe terminy, takie jak „przetestowane na obecność substancji szkodliwych” również dostarczają informacji na ten temat.
- Zabawki dla dzieci powyżej 3 roku życia mogą wymagać ostrzeżenia „Nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia”. To lub inne ostrzeżenia, jak również informacje o zamierzonym wieku powinny być zawsze sprawdzane przy zakupie.
- Kontrola dotykowa: Weź zabawkę do ręki i poczuj ostre kąty i krawędzie. Metalowe części mogą prowadzić do skaleczeń. Jeśli zwraca się uwagę na jakość wykonania przy zakupie, można wyciągnąć wnioski na temat ogólnej jakości zabawki.
- Małe części mogą być łatwo połknięte przez dzieci. Oczy, przyciski i tym podobne muszą być mocno przymocowane tak, aby nie poluzowały się podczas zabawy.
- Jeśli zabawka ma wyraźny zapach, należy zachować ostrożność. Dzieci są wrażliwe na zapachy dużo bardziej niż dorośli. Może to także świadczyć o zawartości szkodliwych substancji.
- Plusz: zwróć uwagę, czy zabawki tekstylne można prać lub przynajmniej myć. Jeśli to możliwe, umyj zabawkę przed pierwszym użyciem.
- Drewno: drewno lite jest mniej ryzykowne niż drewno laminowane lub płyta wiórowa, ponieważ nie zawiera kleju. Powłoki kolorowe powinny być odporne na ślinę i pot.
- Zwróć uwagę na produkty wypełnione płynem - na przykład gumowe kulki, zabawki te muszą być wystarczająco trwałe, aby ich zawartość nie była dostępna podczas zabawy. Regularnie sprawdzaj zabawki. Dotyczy to również zabawek z innymi materiałami wypełniającymi.
- Wszystko, co wydaje dźwięk, powinno zachęcać do podsłuchiwania i bliższego słuchania. Uszy dziecka są wrażliwe, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na głośność zabawki.