Poznawaj świat oczami ekspertów, czyli kulisy pracy w TÜV Rheinland Polska
W roku 2017 świętowaliśmy jubileusz 20-lecia firmy w Polsce. Przy tej okazji powstał film na temat wartości TÜV Rheinland Polska, w którym pokazaliśmy codzienność naszych pracowników. W tamtym momencie było nas blisko trzysta osób, pod koniec lutego 2019 poziom zatrudnienia sięgnął rekordowej liczby czterystu pracowników. Wciąż trwają rekrutacje na wiele ciekawych stanowisk, których nazwy jak np. technical reviewer nie dla wszystkich są jasne. Czym zajmują się nasi eksperci? I na czym polega ich praca? Do odpowiedzi na te pytania zaprosiliśmy samych pracowników.
W ogłoszeniach rekrutacyjnych można przeczytać między innymi „pracując w TÜV Rheinland Polska stale uczysz się czegoś nowego. Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy posiadasz dostęp do wiedzy oraz technologii, które pozwalają lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość”. Obietnica dotyczy wszystkich działów funkcjonujących w naszej firmie tj. działu certyfikacji systemów, działu certyfikacji wyrobów, działu szkoleń i certyfikacji osób, działu usług dla przemysłu, a także działu ekonomiczno-organizacyjnego.
NA CZYM POLEGA PRACA EKSPERTA TÜV RHEINLAND POLSKA
Mianem ekspertów określamy osoby, które posiadają uprawnienia, wiedzę oraz doświadczenie. Ekspertem w naszym rozumieniu będzie więc zarówno audytor, który odwiedza firmy sprawdzając zgodność systemów zarządzania z konkretną normą, będzie nim też rzeczoznawca, oceniający konstrukcje spawane, jak i pracownik laboratorium. Eksperci pracują także jako doradcy klienta, specjaliści ds. certyfikacji czy właśnie, wspomniani wyżej technical reviewerzy.
CZYM ZAJMUJE SIĘ TECHNICAL REVIEWER
„Praca technical reviewera wymaga obowiązkowości, rzetelności i skrupulatności” – mówi Katarzyna Zbrzyzna, Specjalista ds. Certyfikacji w Sekcji Certyfikacji Systemów Zarządzania w Przemyśle Spożywczym (Technical Reviewerr w obszarze GLOBALG.A.P.) „To głównie sprawdzanie dokumentacji poaudytowej pod kątem formalnym i merytorycznym na zgodność ze standardem. Największą zaletą tej pracy jest samodzielność i ciągły rozwój, wynikający z tego, że trzeba być na bieżąco z przepisami prawnymi i wymaganiami standardu.
To co daje mi największą satysfakcję to możliwość poznawania od podszewki firm zajmujących się produkcją żywności pierwotnej oraz kontakt z audytorami, od których wiele się uczę” – dodaje.
TRZEBA BYĆ NA BIEŻĄCO
Podobnego zdania jest Anna Boczkowska, która także pracuje w Olsztynie jako Technical Reviewer standardu GLOBALG.A.P. „W tej pracy nie ma miejsca na rutynę. Każdy sprawdzany przeze mnie projekt jest inny, nasuwa inne wątpliwości, a zarazem motywuje do samokształcenia. Konieczna jest wnikliwość i spostrzegawczość, co przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym” – tłumaczy. „Praca Technical Reviewera TRP wymaga ciągłego rozwoju, oraz podążania za nowymi trendami produkcji żywności. Nie wystarcza tu teoria, czy raz zdobyta wiedza. Każdy przypadek jest indywidualny, a przepisy prawne jak i wymagania standardu ulegają ciągłym zmianom. Jest to praca w dużej mierze samodzielna i odpowiedzialna, dla osób które nie lubią monotonii i mają wyobraźnię. Ważne jest, aby być otwartym na nowe rozwiązania, a zarazem rozważnym w ich analizie” – dodaje.
KONTAKTY NA CAŁYM ŚWIECIE
Dla Beaty Kraszewskiej, Audytora Wiodącego i Technical Reviewera IFS/BRC/ISO 22000 zdobycie potrzebnych kwalifikacji było dużym wyzwaniem. Szkolenie na to stanowisko to kilkuetapowy proces: szkolenie za granicą oraz treningowe przeprowadzanie oceny dokumentacji z osobą posiadającą odpowiednie uprawnienia. Obecnie dokumentacja poaudytowa z innych zagranicznych biur w języku angielskim jest sprawdzana w biurze w Olsztynie (tak zwanej „lokalizacji krytycznej”, w której pracuję). „Dzięki tej pracy mam kontakty z innymi pracownikami biur i audytorami
TÜV Rheinland na całym świecie, m.in. z Hiszpanii, Węgier, Bułgarii, Argentyny, Chile, Rumunii i wielu innych lokalizacji. Niezbędna jest więc dobra znajomość branżowego języka angielskiego. Ciekawe jest także poznawanie aspektów kulturowych, związanych z produkcją żywności w tych krajach. Na pewno nie mogę narzekać na nudę w pracy” – opowiada Beata Kraszewska.
TRWAJĄCE REKRUTACJE
Dzięki różnorodności świadczonych usług i branż z jakimi współpracujemy, a także dzięki atmosferze sprzyjającej wymianie doświadczeń, pracownicy TÜV Rheinland Polska zyskują dostęp do wiedzy i „poznają świat oczami ekspertów”. Aktualne oferty pracy można znaleźć w zakładce Praca i kariera na stronie www.tuv.pl. Wspomniany film o naszych wartościach można zobaczyć na firmowym kanale youtube
Agata Tynka – redaktor Magazynu Jakość, Specjalista ds. Public Relations TÜV Rheinland Polska |
---|