current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:
Magazyn ekspertów Jakość 01/2019

O tym wydaniu Jakości

Ryzyko to według niektórych „dobrze skalkulowana niepewność”. Szacownie ryzyka w działalności biznesowej jest jednym z istotnych elementów budowania strategii firmy i jej systemu zarządzania. Biznes nie lubi niepewności, ryzyko trzeba więc minimalizować. Jak to zrobić, kiedy świat pędzi do przodu, a zagrożenia, jak się okazuje, czyhają na każdym kroku? O tym, między innymi, piszemy w tym wydaniu magazynu.

Tematem numeru jest cyberbezpieczeństwo. W związku z wejściem w życie nowych przepisów unijnych wszyscy odczuliśmy większą dbałość organizacji o bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Zmiany dotyczą także ochrony przed utratą danych w kluczowych dla bezpieczeństwa państwa sektorach jak np. energetyka, transport, bankowość. O tych kwestiach mówi Tomasz Nikiel, Kierownik Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i Usług IT w TÜV Rheinland Polska.

Dla potwierdzenia jego słów publikujemy także wnioski z ogólnoświatowego badania zatytułowanego „Bezpieczeństwo przemysłowe w 2019 r.: perspektywa TÜV Rheinland”. Wyniki pokazują, że hakerzy coraz częściej atakują technologie operacyjne, tymczasem wiele firm nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie cyberataki stanowią dla ich aktywów. Podobnego zdania są eksperci piszący dla nas o kulisach tych ataków.

Na szczęście są sposoby na systemowe ograniczanie ryzyka, a tym samym budowanie bezpieczeństwa. Rozwiązania proponowane przez ekspertów jednostki dotyczą zarówno linii produkcyjnych w dużych zakładach przemysłowych, jak i naszej codzienności przy korzystaniu ze smartfona czy kontroli jakimi zabawkami bawią się nasze dzieci.

Na koniec zachęcam do zapoznania się z rozmową na temat systemowego podejścia do podnoszenia jakości produktów spożywczych na znakomitym przykładzie firmy OCTIM Wytwórni Octu i Musztardy z Olsztynka.

Zapraszam do lektury
Janusz Grabka
Prezes Zarządu
TÜV Rheinland Polska