current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:
Magazyn ekspertów Jakość 01/2016

O tym wydaniu Jakości

W idealnym świecie prawidłowe zaplanowanie procesów produkcyjnych pozwala mieć pewność, że wszystko działa jak w zegarku – mechanizm się nie zacina, wszyscy wiedzą co mają robić, a w razie awarii uruchomione zostaną specjalne procedury. Praktyka pokazuje jednak, że zarządzanie produkcją to zadanie dużo bardziej złożone, a na jakość produktu finalnego wpływa praca wszystkich działów w firmie.

Jak przekonuje Krzysztof Wysoski, autor książki „Teraz”: W historii ludzkości jeszcze żaden plan nie wytrzymał konfrontacji z rzeczywistością.

W tym numerze przyglądamy się kwestiom utrzymania ruchu maszyn i urządzeń w kontekście jakości i bezpieczeństwa produkcji. Tomasz Opaszowski, Kierownik Sekcji Bezpieczeństwa i Jakości Wyrobów TÜV Rheinland Polska w okładkowym wywiadzie mówi o minimalizowaniu ryzyka nieplanowanych przestojów, jako ciągłym i skomplikowanym procesie. Kluczowe jest przy tym zapewnienie odpowiednich zasobów i prowadzenie właściwej polityki bezpieczeństwa przez osoby decyzyjne.

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa to także motywacja do działania dla firm odpowiedzialnych za rozwój technologii. Opowiada o tym Jerzy Bradecki, Dyrektor Departamentu Audytu i Serwisu WASKO S.A. w ciekawej rozmowie na temat obecności systemów bezpieczeństwa funkcjonalnego w naszym codziennym życiu.

Poza systemami informatycznymi, które mogą być odpowiednio zaprogramowane, kluczowe znaczenie ma budowanie świadomości pracowników. Szczególnie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nie tylko ich samych, ale także konsumentów. Piszemy o tym w artykule pt. „Alergeny w produkcji żywności”.

Na koniec polecam Państwa uwadze dwie nowe rubryki: „Zdaniem praktyków” oraz „Z pamiętnika audytora”. W obu przypadkach o wypowiedź poprosiliśmy osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym.