JakośćTV. Ekspert na każdy temat
"JakośćTV. Ekspert na każdy temat" to cykl krótkich filmów, w których eksperci jednostki dzielą się z widzami swoją wiedzą i doświadczeniem. Tematyka tych wystąpień jest powiązana z bieżącymi wydarzeniami w branży lub ze zmianami w przepisach i normach.
Co kryje się za znakami na produkcie?
Zmiany dla przedsiębiorstw w nowej Ustawie o efektywności energetycznej
Projekt ustawy przewiduje kilka rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Najistotniejsze z nich to system świadectw efektywności energetycznej oraz obowiązkowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
Zobacz usługę audytu energetycznego
Co się zmieni w nowej wersji ISO 9001?
We wrześniu 2015 roku mają zakończyć się prace nad najnowszą wersją najpopularniejszej normy ISO 9001. Zmiany będą dotyczyć ponad miliona certyfikowanych organizacji. Ostatnia aktualizacja normy odbyła się w 2008 roku i o ile zmiany w poprzednim wydaniu były „kosmetyczne”, o tyle obecny projekt idzie dużo dalej.
Zobacz usługę certyfikacji systemu zarządzania jakością ISO 9001
Polskie wyroby medyczne zdobywają światowe rynki
Polskie wyroby medyczne zdobywają światowe rynki – Daniel Świątko, Kierownik Sekcji Wyrobów Medycznych TÜV Rheinland Polska opowiada o możliwości uzyskania dofinansowania do certyfikacji i badań wyrobów, wymaganych do wprowadzenia wyrobów na nowe rynki.
Raporty roczne mogą być kopalnią wiedzy o firmie
Rada Unii Europejskiej 29 września 2014 r. przyjęła dyrektywę dotyczącą ujawniania danych pozafinansowych i informacji na temat różnorodności przez firmy zainteresowania publicznego.
Do 6 grudnia 2016 kraje członkowskie UE mają czas na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego. Oznacza to, że firmy będą zobowiązane do złożenia sprawozdań uwzględniających dane niefinansowe za 2017 rok już w styczniu 2018 roku.
Jak nie dopuścić do groźnych awarii przemysłowych?
Awarie przemysłowe to duże zagrożenie dla mienia, środowiska i ludzi. O metodach zapobiegania tego typu zjawiskom mówi ekspert w kolejnym odcinku JakośćTV.
Co właściwie oznacza CE na produkcie?
CE na wyrobie jest deklaracją producenta, iż wyrób spełnia wymagania bezpieczeństwa, opisane w stosownych przepisach prawnych i może być wprowadzony na rynek europejski.
Alergeny w produkcji żywności. Informacje ważne dla konsumentów
Producenci żywności zobowiązani są do informowania o zawartości w produkcie któregokolwiek z listy 14 składników, które najczęściej wywołują alergie lub nietolerancje pokarmowe w krajach europejskich. Obowiązkowa deklaracja alergenów dotyczy jednak wyłącznie składników, które celowo znajdują się w produkcie spożywczym. Pozostaje więc problem substancji alergennych, które mogą dostać się do produktu w sposób niezamierzony, przykładowo z linii produkcyjnej. O czym muszą pamiętać producenci, aby nie dopuścić do potencjalnie groźnej sytuacji?
Czy możliwa jest bezpieczna budowa?
Na terenie budowy, gdzie równolegle prowadzone są prace z udziałem wielu wykonawców, zwiększa się ryzyko wypadków. Rolą koordynatora BHP jest umiejętność przewidywania zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych dla pracowników.
Co zmienia nowa Dyrektywa ciśnieniowa PED?
19 lipca 2016 roku wchodzą w życie postanowienia nowej Dyrektywy w sprawie urządzeń ciśnieniowych 2014/68/UE, popularnie zwanej PED. Tym samym, po 17 latach zmieniają się przepisy, które mają wpływ na wytwórców urządzeń ciśnieniowych oraz ich importerów i dystrybutorów.
Zmiany w normie ISO 14001
Zmiany w najpopularniejszej normie ISO 9001 niosą za sobą zmiany powiązanych norm, już wiadomo jak zmieni się ISO 14001, dotycząca zarządzania środowiskowego.
Zobacz uslugę certyfikacji systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001
Żywność ekologiczna, czyli jaka?
O tym, jak rozpoznać żywność ekologiczną opowiada Anna Klimas, Kierownik Sekcji Certyfikacji Produkcji Rolnej TÜV Rheinland Polska.
Prawidłowo oznakowany produkt ekologiczny posiada logo, numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej oraz miejsce pochodzenia upraw, z których wytworzono końcowy produkt.