Badania i certyfikacja masek FFP
Pandemia COVID-19 dramatycznie zwiększyła zapotrzebowanie na maski chroniące drogi oddechowe, tak zwane masek FFP. Zadaniem tych masek jest ochrona użytkownika przed cząstkami i aerozolami w jego środowisku. Już nie tylko na placach budowy lub w warunkach przemysłowych, ale także ze względu na bezpieczeństwo w pracy i życiu prywatnym, maski FFP są używane głównie przez personel medyczny, który ma bezpośredni kontakt z innymi osobami i chce chronić się przed przenoszeniem wirusa.
Z certyfikatem badania typu na oznaczenie CE
Maski FFP mogą być sprzedawane w UE tylko wtedy, gdy mają oznaczenie CE, które wymaga certyfikatu badania typu od jednostki notyfikowanej. TÜV Rheinland spełnia te wymagania i posiada akredytację jako jednostka notyfikowana. Dzięki akredytacji możemy wykonywać pełne badanie masek zgodnie z normą UE EN 149:2001, po którym klienci otrzymują certyfikat badania typu, stanowiący podstawę do oznaczenia CE. Certyfikat badania można zobaczyć w naszej internetowej bazie certyfikatów Certipedia.
Badania masek FFP obejmują:
- Badanie produktowe zgodnie z normą EN 149:2001
- Przegląd dokumentacji technicznej
- Inspekcje fabryczne
- Kontrola wiarygodności przesłanych dokumentów
- Kontrole przesyłek
Co to są maski FFP?
Maski chroniące drogi oddechowe (FFP1, FFP 2 i FFP3) podlegają rozporządzeniu w sprawie ŚOI (UE) 2016/425 i dlatego są klasyfikowane jako środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Przy prawidłowym stosowaniu i w zależności od klasy ochrony, maski te mogą chronić użytkownika przed około 80-90% stałych i ciekłych aerozoli w otaczającym powietrzu. Aerozole mogą potencjalnie zawierać i przenosić wirusy.
Bezpieczne dzisiaj to bezpieczniejsze jutro.
Skontaktuj się z naszymi ekspertami i bądź na bieżąco informowany o naszym pełnym portfolio usług związanych z pandemią COVID-19.